banner_1
Banner_2
pacjent

W Hospicjum Palium funkcjonują następujące jednostki organizacyjne: Oddział Stacjonarny; Poradnia Medycyny Paliatywnej z Zespołem Wyjazdowym i Interwencyjnym; Konsultacyjna Poradnia Medycyny Paliatywnej, Poradnia Leczenia Bólu; Poradnia Obrzęku Limfatycznego; Ośrodek Pobytu Dziennego; Międzynarodowy Ośrodek Edukacji Hospicjum Palium; Oddział Poznańskiego Polskiego Towarzystwa Opieki paliatywnej oraz Stowarzyszenie Rozwijania Opieki Paliatywnej w krajach Europy środkowo-wschodniej (ECEPT)

Oddział Stacjonarny. Zadaniem tej jednostki, ściśle współpracującej z Poradnią Medycyny Paliatywnej, jest krótkotrwała hospitalizacja chorych na zaawansowane, postępujące, nie poddające się leczeniu przyczynowemu, zagrażające życiu choroby (głównie chorobę nowotworową) w celu ustalenia optymalnego programu opieki/leczenia objawowego, uśmierzania dolegliwości, które nie mogą być monitorowane w warunkach domowych. Na oddziale prowadzona jest również edukacja rodzin w zakresie zabiegów pielęgnacyjnych, sposobów i technik podawania leków, szkolenie wolontariuszy, studentów, personelu medycznego – podyplomowe, szkolenie przedstawicieli ośrodków opieki paliatywnej z krajów Europy Środkowej i Wschodniej oraz staże specjalizacyjne w zakresie medycyny i opieki paliatywnej.


Obecnie funkcjonujący 15-łóżkowy Oddział stanowi niewystarczającą bazę łóżkową dla pacjentów z terenu Poznania i powiatu poznańskiego. Zwiększająca się stale liczba osób oczekujących na miejsce w Hospicjum skłania do podjęcia inicjatywy przystosowania dodatkowych pomieszczeń w Hospicjum na potrzeby oddziału i powiększenia liczby łóżek o dalsze 10, w tym łóżka dla pacjentów wymagających dłuższego pobytu (np. osoby samotne) oraz dla dzieci i młodocianych. Istniejący przy Oddziale Hostel dla dzieci i młodocianych jest jedynym tego typu w Wielkopolsce i nie może zapewnić oczekiwanej pomocy wszystkim potrzebującym. Powstał komitet społeczny Programu Nadzieja, którego celem jest gromadzenie środków pieniężnych na zrealizowanie planu utworzenia nowego oddziału.

Poradnia Medycyny Paliatywnej opiera swoją działalność głównie na wizytach domowych. Interdyscyplinarny zespół Poradni składa się z lekarzy, pielęgniarek, psychologów, pracowników socjalnych, rehabilitanta, terapeuty zajęciowego kapelana i wolontariuszy. Obejmuje ciągłą, wszechstronną opieką paliatywną chorych przebywających w swoich domach. Działający w ramach Poradni zespół wyjazdowy i interwencyjny zapewnia całodobową opiekę przez 7 dni w tygodniu. Poradnia służy rodzinie chorego wszelkiego rodzaju poradami i wsparciem, zarówno psychologicznym, jak i pomocą w rozwiązywaniu problemów socjalnych zarówno podczas opieki nad chorym, jak i w okresie żałoby.

Od grudnia 2002 roku działa Poradnia Leczenia Bólu, która udziela porad pacjentom z bólem przewlekłym pochodzenia nienowotworowego. Poradnia wyposażona jest w nowoczesny aparat do terapii energotonowej (High Tone Power Therapy), przydatny w leczeniu bólu i rehabilitacji.

Poradnia Leczenia Obrzęku Limfatycznego obejmuje opieką chorych z zaawansowaną chorobą nowotworową oraz pacjentów po leczeniu onkologicznym, najczęściej z rozpoznaniem nowotworu piersi oraz schorzeniami nienowotworowymi, u których występuje obrzęk limfatyczny. Porad udziela lekarz, pielęgniarka i fizjoterapeuta, wyszkoleni w leczeniu obrzęku limfatycznego.

Ośrodek Opieki Dziennej zapewnia chorym opiekę codziennie w godzinach od 9 do 15. W Ośrodku przeszkolony psycholog prowadzi terapię zajęciową, dostępna jest opieka lekarska i pielęgniarska, a także kapelana i wolontariuszy. Chorzy korzystają z nieodpłatnych posiłków oraz bezpłatnego transportu. Wszechstronna opieka i kontakty towarzyskie mają na celu odzyskanie poczucia własnej wartości, powrót choćby częściowy do normalnego życia, poprawę nastroju, co pomaga chorym w przywróceniu wiary w sens życia mimo ciężkiej choroby.