banner_1
Banner_2
pacjent

Prof. dr hab. med. Jacek Łuczak przepracował 43 lata w zawodzie lekarza. Od 1965 roku nauczyciel akademicki w Akademii Medycznej w Poznaniu. Specjalista z zakresu chorób wewnętrznych, anestezjologii i intensywnej terapii, kardiologii oraz medycyny paliatywnej. Współorganizator i ordynator Oddziału Reanimacji Kardiologicznej w I Klinice Chorób Wewnętrznych(1967-72),kierownik zespołu anestezjologów współpracującego z Kliniką Chirurgii Gastroenterologicznej (1978-1984), kierownik Zakładu Pomocy Doraźnej i Zespołu Anestezjologicznego przy Klinice Onkologii(1985-1990), od 1991 roku kierownik Kliniki Opieki Paliatywnej i Intensywnej Terapii Onkologicznej przy Katedrze Onkologii, obecnie Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej.

Autor około 400 prac, w tym prace oryginalne, monografie, skrypty, rozdziały w podręcznikach, skryptach, prace poglądowe, komentarze, tłumaczenia, streszczenia wystąpień zjazdowych – krajowych i zagranicznych. Działalność naukowa początkowo dotyczyła wprowadzania do praktyki klinicznej nowatorskich metod leczenia kardiologicznego i znieczulania, intensywnego nadzoru kardiologicznego, terapii oraz reanimacji kardiologicznej u chorych w stanach zagrożenia życia oraz poddawanych anestezji.

Od 1987 roku głównym przedmiotem zainteresowania staje się problematyka związana z leczeniem bólu oraz opieką i medycyną paliatywną oraz hospicyjną. Ta pionierska działalność zaowocowała utworzeniem w Poznaniu pierwszego w Polsce Oddziału Opieki Paliatywnej oraz powołaniem Kliniki Opieki Paliatywnej. Poznański model opieki Paliatywnej i hospicyjnej, oparty na wzorcach zaczerpniętych z doświadczeń Prof. V. Ventafridda z Mediolanu, posłużył przy organizowaniu następnych tego typu zespołów w Polsce. Kolejne inicjatywy to powołanie Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej, któremu przewodniczył przez trzy kadencje, utworzenie grupy doradczej przy Ministrze Zdrowia – Krajowej Rady Opieki Paliatywnej i Hospicyjnej, której od trzech kadencji przewodniczy. Od 1994 do 2001 r. specjalista i konsultant krajowy w dziedzinie medycyny paliatywnej. Inicjatywy i działania profesora Jacka Łuczaka miały i mają istotny wpływ na rozwój opieki paliatywnej i hospicyjnej w Polsce. Nowatorskie badania naukowe prowadzone w Klinice dotyczą leczenia bólu nowotworowego i szeregu innych ważnych problemów związanych z leczeniem objawowym. Profesor Łuczak jest promotorem 8, w tym sześciu ukończonych prac doktorskich. Ważną dziedziną aktywności profesora Łuczaka jest działalność dydaktyczno-wychowawcza, obejmująca zarówno nauczanie studentów, lekarzy oraz personelu pomocniczego, jak i propagowanie idei i filozofii opieki paliatywnej w społeczeństwie. Dwunastoletnia współpraca z Ośrodkiem WHO Sir Michael Sobell House w Oxfordzie oraz liczne kontakty z przodującymi zagranicznymi ośrodkami opieki paliatywnej pozwoliły na zintegrowanie i szkolenie przedstawicieli krajów Europy Środkowej i Wschodniej, gdzie opieka paliatywna zaczyna być też dostrzegana i wprowadzana coraz szerzej. Profesor Łuczak jest członkiem komitetu redakcyjnego European Journal of Palliative Care, Progress in Palliative Medicine, Ból, Polska Medycyna Paliatywna.